Emocje u psa

Co to są te „emocje”?🧐

➡️ Emocje- stan znacznego poruszenia umysłu, charakteryzują się tym, że pojawiają się nagle i zawsze łączą się z pobudzeniem somatycznym. Mogą osiągać dużą intensywność, ale są przejściowe.
➡️ Upraszczając: emocje, to uczucia, które towarzyszą nam w danej chwili.
Psy tez odczuwają emocje, ale wyrażają je inaczej niż my!
🔍Z badań naukowych wynika, że psy posiadają zdolność odczuwania większości emocji.

Psy odczuwają:
🔴 Ekscytacje
🟠 Zaniepokojenie
🟡 Zadowolenie
🟢 Wstręt
🔵 Strach
🟣 Gniew
⚫️ Radość
⚪️ Podejrzliwość
🟤 Nieśmiałość
🔴 Miłość
🟠 Przywiązanie

NIE odczuwają natomiast:
🔸 Dumy
🔹 Pogardy
🔸 Poczucia winy
🔹 Wstydu

Czyli, jeżeli Twój pies zje 13 parę butów, a po Twoim powrocie z pracy „na pysku ma wymalowane poczucie winy” albo „jakby Pani widziała jak on się wstydzi, on wie dobrze, że źle robi i przeprasza”.

Przykro mi, że musze Was sprowadzić na ziemię, to nie są wyrzuty sumienia, czy wstyd, pies po prostu stara się deeskalować, czyli zmniejszyć Wasze napięcie, które wyczuwa!

Psy wysokowrażliwe szybciej i gwałtowniej wchodzą na wysoki poziom pobudzenia i trudniej jest im zejść z tego emocjonalnego haju.

W momencie silnego pobudzenia mózg psa pracuje na zupełnie innym trybie i nawet Cię nie słyszy!

Nie jest to celowe, ani złośliwe, po prostu sytuacja w jakiej się znalazł okazała się dla niego zbyt trudna.

W ostatnich latach zwiększa się świadomość wśród trenerów, behawiorystów i właścicieli psów. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z emocjonalnej strony naszych pupili, a co za tym idzie potrafimy dostrzec powiązanie emocji z reakcją psa, lub jej brakiem, czy to w treningu, czy życiu codziennym.

IGA KAMIŃSKA

TRENER I BEHAWIORYSTA

Kocham psy, odkąd tylko pamiętam, a praca ze zwierzętami była moim marzeniem z dzieciństwa. Dlatego już wiele lat temu zdecydowałam się zostać trenerką psów i psią behawiorystką. Pasja stała się moim sposobem na życie.