PSIOGADANKI NA TEMAT: Fenomen psiego nosa

Psi nos jest najsilniejszym i najbardziej rozwiniętym narzędziem zmysłu psa, stanowi wręcz GŁÓWNY MECHANIZM POSTRZEGANIA PSIEGO ŚWIATA❗
Jak silny jest psi węch❓ Wystarczy proste porównanie – człowiek posiada jedynie ok. 40 mln komórek węchowych, a pies ma ich aż ok. 200-250 mln. Naukowcy twierdzą, iż nos psa jest 100 tys. razy czulszy niż nasz 🤯
Człowiek odbiera świat głównie zmysłem wzroku i dotyku – węch jest istotny, ale nie jest dla nas niezbędny. Dla psa zmysł węchu, to główne źródło informacji, drogowskaz i odbiornik przekazu na wielu częstotliwościach. Z psiego nosa dzięki wyspecjalizowanym receptorom, informacja dociera bezpośrednio do jego mózgu 🧠, w którym znajdują się nerwy węchowe, zwane „cebulkami”. Cebulki stanowią aż 1/8 masy mózgu psa!! W porównaniu do mózgu człowieka jest to 40 razy większa przestrzeń!
Psi nos posiada 2 ścieżki naprowadzania powietrza: pierwszą służącą do oddychania i drugą, osobną – do węszenia!
Lewym kanałem nosowym pies analizuje fajne zapachy🫶, czyli np. jedzenia czy swojego pana, a prawym – te niefajne 👎 które go niepokoją, drażnią.
Wspaniały węch czworonogi posiadają również dzięki narządowi lemieszowo – nosowemu, który pozwala psu analizować feromony. To dzięki temu narządowi usytuowanemu pomiędzy nosem, a gardłem nasz pies wąchając i liżąc, zbiera np. z trawy poszczególne „cząsteczki informacyjne” pozostawione przez innego osobnika i potrafi je zanalizować i wyciągnąć „psie wnioski”. Dzięki niemu może jeszcze lepiej przetwarzać molekuły zapachowe. Pies to pies! Pobieranie próbek językiem i wcieranie ich w podniebienie, jest zupełnie naturalnym zachowaniem, cokolwiek o tym sądzicie🫢
Pies odczytuje pozostawione informacje o nastroju, agresji, chęci do kopulacji wcześniej przechodzącego – psiego nadawcy wiadomości. Trawa, słup, murek to istna „tablica ogłoszeń” wraz z hierarchią ważności umieszczonych tam informacji. Wyjątkowa wrażliwość psiego nosa pozwala mu odbierać otaczający świat dużo głębiej niż nam. Każdy zapach ma swoją strukturę, „barwę zapachową”, intensywność, trwałość, a jego cząsteczki są rozdzielane i analizowane osobno. Pies to stworzenie żyjące nosem👃, a jego wyeksponowany, wilgotny nos pozwala mu czytać świat w fenomenalny i właściwy tylko dla niego sposób.
Człowiek dla psa jest mieszaniną zapachów, które są wyjątkowe i bardzo złożone. Pies wie czy jesteśmy zdenerwowani, albo szczęśliwi, dosłownie wywąchując nasze emocje. Psa nie oszukasz !
Człowiek wąchając kwiatka🌹oceni jego zapach – np. to 🌹, pachnie miło i mocno. Pies wąchając tą samą 🌹 zbierze pierdyliard informacji: kto koło niej przechodził, jaki miał nastrój, jaki owad ją zapylał, co osadził na niej wiejący wiat, jaki ogrodnik ją podlewa. Wytropi nawet kto wąchał ją wcześniej.
Dlatego tak ważne jest umożliwienie spokojnej eksploracji terenu naszemu psu‼️
Podarujcie sobie założenia, że pozwalacie psu nad jednym zapachem zatrzymać się na 5 sekund, albo pytania co zrobić, żeby przejść godzinny spacer z psem, nie koniecznie stojąc w miejscu przez 20minut.
Pamiętajcie, fenomen psiego nosa jest dla większości z nas niezrozumiały❗
Węszenie jest najważniejszą potrzebą psa❗ Dobry spacer to spacer węchowy‼️
Dlaczego❓
📌 pozwala zebrać informacje o otaczającym go świecie
📌 poczuć się bezpiecznie – szczególnie w nowym otoczeniu. Pies, który nie może wywąchać nowego otoczenia odczuwa duży lek i stres.
📌 nawiązać komunikację z innymi psami poprzez odebranie i zostawanie istotnej psiej informacji na psim „słupie ogłoszeń”
📌 przywrócić równowagę emocjonalną – węszenie uspokaja
📌 stymulować intelektualnie. Wysiłek „węchowy” stymuluje, realizuje i „męczy” często bardziej niż fizyczny
📌 pozbyć się wielu problemów behawioralnych

IGA KAMIŃSKA

TRENER I BEHAWIORYSTA

Kocham psy, odkąd tylko pamiętam, a praca ze zwierzętami była moim marzeniem z dzieciństwa. Dlatego już wiele lat temu zdecydowałam się zostać trenerką psów i psią behawiorystką. Pasja stała się moim sposobem na życie.