Często to, co nam wydaje się potrzebne, dla psa jest nieistotne i na odwrót: to, co dla nas jest pierdółką, ma dla psa ogromne znaczenie! Bo czy węszenie jest dla nas istotne? Nie! A dla psa to bardzo ważna sprawa.
Każdy pies jest inny, co oznacza, że ma także inne potrzeby.
Niemniej jednak można wyróżnić osiem podstawowych potrzeb każdego psa. Można je podzielić na:
nieelastyczne-to te, które trzeba spełnić każdego dnia, i tu nie ma zmiłuj!! Ponieważ tylko wtedy będzie mógł on normalnie funkcjonować psychicznie i zdrowotnie. Niezaspokojenie potrzeb nieelastycznych w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Są to:
prawidłowe odżywianie;
pielęgnacja;
sen;
poczucie bezpieczeństwa
elastyczne – to takie, które pozwalają utrzymać dobre samopoczucie psa, jednak brak ich codziennej realizacji nie spowoduje u psa poważnych zaburzeń zdrowotnych. Są to:
ruch;
zabawa;
stymulacja umysłowa;
rozmnażanie.
Istnieją jeszcze jedne, mniej oczywiste, jednak charakterystyczne dla wszystkich psów potrzeby, o których bardzo często zapominamy lub o nich nie wiemy, chociaż są niezwykle istotne dla psiej psychiki.
POTRZEBY PSIEJ GŁOWY:
EKSPLOROWANIE – pies jako drapieżnik musi mieć wszechstronną stymulację: nowy teren stymuluje wszystkie jego zmysły oraz zaspokaja potrzeby poznawcze. I tutaj mega ważne! Nawet największy ogród, czy spacer dookoła bloku tego nie zaspokoi!!
WĘSZENIE – pies z siuśków innych psów czerpie wiele bardzo ważnych dla niego informacji, które pozwalają mu lepiej orientować się w jego otoczeniu i dają poczucie bezpieczeństwa. Polecam lekturę Psiogadanek: Fenomen Psiego Nosa
KONTAKT ZE SWOIMI OPIEKUNAMI – Przebywanie w naszym towarzystwie, wspólne robienie rzeczy, bycie z rodziną, to bardzo istotny element w życiu psa, ponieważ daje mu poczucie AKCEPTACJI i przynależności do grupy.
GRYZIENIE / ŻUCIE – u dorosłych psów gryzienie / żucie rozładowuje napięcie i pomaga radzić sobie ze stresem. Zatem jeśli Wasz pies jest nerwusem koniecznie zapewnijcie mu możliwość gryzienia! Podawajcie mu naturalne gryzaki (np. suszone żwacze, uszy, jelita, ścięgna, kurze łapki, rogi, itp. – każdy pies lubi co innego, więc musicie wypróbować). Są one idealne dla zaspokojenia tej ważnej psiej potrzeby + uzupełniają dietę, bo są bogate w aminokwasy (białko) oraz mikroelementy.
KOPANIE – ta potrzeba różni się w zależności od rasy i u niektórych psów, np. terierów, może być szczególnie silna. To, że pies przekopał nam ogródek NIE powinno nas wyprowadzać z równowagi i powodować zamykania go w kojcu, tylko DAĆ DO MYŚLENIA i np. zmobilizować do zrobienia mu specjalnego miejsca do kopania albo częstszych wypadów do lasu.
ZABAWA – właściwa zabawa z psem, to niejako substytut polowania i zaspokojenie instynktu łowieckiego, który drzemie w każdym psie, i tym małym i dużym. Najsilniejszy instynkt mają oczywiście rasy myśliwskie i w ich przypadku niezaspokojenie tej potrzeby jest szczególnie karygodne i krzywdzące dla psa. Dlatego pamiętajmy o zapewnieniu psu:
– prostych zabaw jak pogoń za piłką, przeciąganie itp.
– zabaw intelektualnych, jak np. wydobywanie ukrytych przysmaków (są specjalne interaktywne zabawki lub możemy sami coś wykombinować).
KONTAKTY Z INNYMI PSAMI – pies musi mieć kontakt z własnym gatunkiem, bo nawet najlepszy opiekun, to jednak nie pies i nie można „pogadać” z nim po psiemu, o psich sprawach. I tu pamiętajmy, że chodzi nie tylko o spotkania nos w nos, ale także te z daleka, gdzie psia komunikacja aż furczy.
Jeśli decydujecie się na spotkania i wspólne zabawy z innymi psami róbcie to z głową!! Charakter spotkań dopasujcie do osobowości waszego psa i jego wcześniejszej socjalizacji, bo są psy, które dogadają się i pobawią z każdym, a są psy, które tolerują tylko wybrane osobniki i dlatego to wy, opiekunowie, musicie zdecydować jaka forma kontaktów jest najlepsza dla Waszego psa.
Zaspokojenie potrzeb psiej głowy MA OGROMNY WPŁYW NA JEGO PSYCHIKĘ, A TYM SAMYM NA JEGO ZACHOWANIE.
Jeżeli chcesz spokojnego i zdrowego psa, poznaj JEGO potrzeby i daj mu możliwość ich realizacji.
Potrzeby psiej głowy
IGA KAMIŃSKA
TRENER I BEHAWIORYSTA
Kocham psy, odkąd tylko pamiętam, a praca ze zwierzętami była moim marzeniem z dzieciństwa. Dlatego już wiele lat temu zdecydowałam się zostać trenerką psów i psią behawiorystką. Pasja stała się moim sposobem na życie.