Zaczynają się upały Pamiętaj, że psy bardzo źle znoszą taką temperaturę
Kiedy robi się gorąco, najważniejsza jest temperatura podłoża. Jeśli mieszkasz w mieście, a Twoja najbliższa okolica jest zalana betonem, warto wyprowadzić psa wcześnie rano i późnym wieczorem, zanim chodniki zamienią się w betonową patelnie Jeśli musisz wyjść w godzinach największego skwaru, wybierz trawniki i ścieżki zamiast wędrowania po chodniku, oraz skróć spacer do minimum
Przy upałach możesz zapakować psa do auta i pojechać na spacer lasu lub na łąkowe ścieżki. Będzie to przyjemne i dla Ciebie i dla psa
Pamiętaj tylko o zabezpieczeniu przeciwko kleszczom siebie i psa, bo bolerioza, czy bebeszjoza jest równie zabójcza jak upały
Jeżeli Twój pies ma spokojne, kanapowe życie i nie wymaga treningu, nie zaczynaj z nim szaleć, kiedy termometr pokazuje dwadzieścia siedem stopni!
Zapewnij mu rozrywkę intelektualną w domu i przeczekajcie najgorszy skwar
Pamiętaj o STAŁYM DOSTĘPIE DO WODY, także na spacerach, czy treningach!! Dobrze, gdy jest ona chłodna, ale nie lodowata.
Jeżeli pies mało pije i DOBRZE TOLERUJE KARMY MOKRE, to w upały sprawdzają się one lepiej niż sucha: mają większą wilgotność czyli dostarczają sporo wody, (której w upał nigdy za wiele). I tu kluczowe jest tolerowanie mokrej karmy w diecie bez rewolucji żołądkowych, bo biegunka w upały to większe ryzyko odwodnienia
Psy w upały jedzą mniej, ponieważ mniej spacerów czy treningów zmniejsza potrzebę energetyczną ich organizmów. Wyjątkiem są obżarciuchy – one żrą non stop bez względu na pogodę
Największym zagrożeniem wysokich temperatur jest przegrzanie i udar cieplny!
Gdy temperatura ciała psa przekracza 40,5°C ( norma to od 37,5°C do 39°C) możemy mówić o udarze cieplnym.
Jego objawami mogą być:
• nadmierne zianie
• przyspieszona akcja serca
• ślinienie się gęstą śliną
• wymioty
• biegunka
• apatia
• brak apetytu
• drgawki mięśni
• problemy z utrzymaniem równowagi
• utrata przytomności
Charakterystyczne dla udaru jest nagłe wystąpienie objawów.
Co robić gdy pies dostanie udaru?
Gdy temperatura ciała psa przez dłuższy czas przekracza 42°C może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w skrajnym wypadku prowadzić nawet do śmierci psa Dlatego gdy tylko zaobserwujesz pierwsze objawy, reaguj!!
W pierwszej kolejności należy znaleźć psu zacienione i chłodne miejsce, w którym można go ułożyć.
Następnie stopniowo schładzamy ciało psiaka. Jeśli zrobimy to zbyt gwałtownie pies może doznać szoku termicznego. Dlatego oblewanie go zimną wodą czy okładanie lodem nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej użyć mokrych ręczników, lub owinąć kostki lodu materiałem. Chłodne kompresy przykładamy głównie do głowy psa. Pamiętajcie, że przez pysk i uszy psy tracą najwięcej ciepła.
Kolejnym krokiem powinno być udanie się do weterynarza, który udzieli psu profesjonalnej pomocy.
Przy wysokich temperaturach trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:
Unikaj aktywności przy najwyższych temperaturach w trakcie dnia. Jeżeli z jakichś powodów nie jest to możliwe zadbaj, żeby pies w przerwach miał dostęp do cienia i letniej wody do picia.
Sprawdzaj temperaturę podłoża. Masz wątpliwości Wyjdź na zewnątrz i sam/a stań bosą stopą na betonie/asfalcie albo przyłóż do niej dłoń.
WODA STAŁY DO NIEJ DOSTĘP I KROPKA
Obserwuj psa i reaguj na najmniejsze oznaki przegrzania.
Jeżeli chcesz wodować psa w upale, żeby go schłodzić – pamiętaj, że duża różnica temperatur (zgrzany pies, kontra zimna woda) może wywołać szok termiczny! Fajnie sprawdzają się baseniki, plastikowe piaskownice albo kasty budowlane, jako miejsce do taplania i schładzania.
Szczególnie trzeba uważać na szczeniaki, psy starsze, i te z problemami krążeniowo – oddechowymi, psy ras brachycefalicznych – termoregulacja u tych psów działa gorzej i dużo łatwiej o poważne konsekwencje przegrzania.
W upały świetne są kongi i lickmaty ZAMROŻONE, pies wylizując jedzenie roztapia je częściowo (więc temperatura nie jest, aż tak niska, żeby zaszkodzić na gardło), ale świetnie schłodzi psiaka i zajmie mu czas. Super fajnym patentem jest zamrożenie w garnku wody z owocami i warzywami i taką mrożoną babkę można zapodać psu do rozpracowania w upale.
Maty lub kamizelki schładzające. Patentem jest rozłożenie wilgotnego ręcznika w zacienionym, chłodnym miejscu. Ale to też z głową – uważamy na starsze psiaki i ich stawy.
NIE ZOSTAWIAMY PSA W AUCIE CZY Z OTWARTYM OKNEM CZY DACHEM – TU NIE MA DYSKUSJI
Jeżeli musicie psu założyć kaganiec w upalny dzień pamiętajcie, że ma to być kaganiec fizjologiczny w którym pies może swobodnie otworzyć pysk i dyszeć. Kluczowe jest tu OTWORZYĆ, a nie tylko uchylić jak w taśmowych kagańcach, pomimo tego, że są z „super przewiewnej siateczki”.
PAMIĘTAJCIE U PSÓW PROCES OCHŁADZANIA SIĘ ORGANIZMU JEST OGRANICZONY DO BIERNEJ WYMIANY CIEPŁA PRZEZ POWIERZCHNIĘ SKÓRY I PRZEDE WSZYSTKIM POPRZEZ DYSZENIE.
Stanowi ono podstawowy sposób usuwania ciepła z organizmu. Szybka wymiana powietrza w płucach i możliwość odparowywania wody zawartej w ślinie sprawia, że zwierzę może obniżyć swą temperaturę.
Buda nie jest dla psa najlepszym schronieniem, gdyż szybko się nagrzewa i kiepsko wentyluje. Budy z metalowym dachem to istny piekarnik dla psa, który bardzo szybko nagrzewa się do niebezpiecznych temperatur W upalne dni zapewnij psu chłodne, przewiewne i zacienione miejsce. Jeśli Wasz psiak spędza czas na podwórku koniecznie musi mieć cień w którym może się schować przed słońcem.
NIE GOLIMY PSÓW Puchata sierść może być świetnym izolatorem i chronić psa przed przegrzaniem. Ważna natomiast jest prawidłowa pielęgnacja sierści w upalne dni czyli częste wyczesywanie psiaka i pozbywanie się martwego podszerstka po sezonie jesienno-zimowym. Dzięki temu pies nie będzie się grzał, a zadbana sierść dobrze odizoluje go od wysokich temperatur. Jeśli sierść psa ma tendencję do kołtunienia się na brzuchu czy pod pachami, można nieco ją skrócić.