Brak pewności siebie u psa

Niepewny siebie pies to taki, który kiepsko radzi sobie z wszelkiego typu nowościami, na przykład:
1. Unika kontaktu z nowymi psami i/lub ludźmi (ucieka, odwraca się lub obszczekuje, aby zwiększyć dystans, może też flirtować).
2. Niechętnie porusza się po nowym terenie (mało lub zbyt dużo węszy, przemieszcza się albo bardzo powoli albo bardzo szybko).
3. Może reagować nadmierną wokalizacją (piszczeniem/szczekaniem) w reakcji na nowy bodziec.
4. Często jest nadwrażliwy na nagłe dźwięki (podkula ogon lub wokalizuje).
5. Niechętnie je w nowych miejscach.
6. Niechętnie je nowe rzeczy – karmy, smaki itp.
7. Prezentuje objawy lęku pod nieobecność swojego przewodnika.

Brak pewności siebie – z czego wynika?🤔
Sami wiecie (a Ci co nie wiedzieli to już wiedzą😅), że lubię podkreślać, iż pewność psa umocowana jest na pięciu filarach.
Te filary to:
– PREDYSPOZYCJE GENETYCZNE🧬– Powszechnie już wiadomo, że stres, na jaki narażona jest suka w ciąży i po porodzie, warunki w jakich przebywa wpływa bezpośrednio na szczenięta. Szczenię może być zatem genetycznie predysponowane do lękliwości, a co za tym idzie – braku pewności siebie.
– PREDYSPOZYCJE CHARAKTEROLOGICZNE👿😈🤠 – bo u psów jak i ludzi bywają forfiterzy jak i introwertycy, i bojdooopki 🤭
– OKRES WCZESNO SZCZENIĘCY👶🐶 – czyli to, jak rozwija się szczeniak jeszcze pod skrzydłami mamy; odbierając jak mama reaguje na człowieka, na auta, czy żyje w permanentnym stresie, czy ma wyczilowane życie w komfortowym środowisku, czy szczeniak może przebywać z mamą i rodzeństwem do min 8 tygodni, czyli w czasie gdzie może jak najwięcej zaczerpnąć z interakcji z mamą i rodzeństwem oraz hodowcą/opiekunem mamy.
– OKRES SZCZCZENIĘCY🧒🐶 – czyli ten w którym trafia do nowego domu.
– DOŚWIADCZENIA NABYTE💁‍♀️ – czasem też traumatyczne, bądź turbo zajebiaszcze.

Jeżeli, którykolwiek z filarów się chwieje, albo go brakuje, to stabilność całości jest zagrożona, na przykładzie taboretu, tylko takiego na 5 nogach. Jeżeli jedna z nóg od taboretu się chwieje, to jego stabilność jest niepewna, a w momencie, gdy jednej nogi brakuje, to siadając można się wyrąbać 🤭.
Dlatego należy wzmocnić ubytki i to nie byle jaką szpachlą 😎

Pies, który jest lękliwy i wycofany, może bać się dosłownie wszystkiego – pozornie bez powodu. Ale POWÓD JEST ZAWSZE❗️❗️ tylko nie zawsze tam, gdzie nam się wydaje!
Dlatego warto spróbować dotrzeć do źródła. Bez względu na to, czy boi się nowych miejsc, obcych ludzi, innych zwierząt, głośnych dźwięków, można a wręcz NALEŻY go wspierać i umacniając jego pewność siebie.🐶😍
Jak zbudować pewność siebie u psa?🤔

Jeżeli pies ma być pewny siebie i odważny, musisz poświecić mu czas i zbudować relację. 😚 PODSTAWĄ JEST TUTAJ ZBUDOWANIE ZAUFANIA I POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA. 😎🥰

❗Pewność siebie, możesz budować poprzez:
🔵 Pokonywanie małych wyzwań (zapoznanie z dźwiękami, spacer po różnych powierzchniach, jedzenie z różnych pojemników bądź miejsc)
🔵 Psifitnes
🔵 Trening posłuszeństwa i sztuczek
🔵 Węszenie
🔵 Wspólna zabawa – tu świetnie sprawdzą się szarpaki i psie zwycięstwa
🔵 „Sprawczość” np. na spacerach
🔵 Oswajanie strachów, czyli kontrwarunkowanie stresora. Najogólniej rzecz ujmując, polega to na zestawieniu ze sobą dwóch bodźców – tego, którego pies się obawia (np. kosiarka, odkurzacz, człowiek, konkretny głośny dźwięk, itp.) oraz tego, który jest dla psa przyjemny (smaczki, zabawka itp.).
🔵 Gryzaki, lick maty, kongi – żucie i lizanie to naturalne potrzeby psa. Gdy oddaje się tym czynnościom w jego organizmie uwalniana jest serotonina, czyli hormon szczęścia i relaksu – psiak może się w naturalny sposób wyczilować
🔵 BRAK METOD AWERSYJNYCH – kolczatka, obroża elektryczna, obroża antyszczekowa, lub inna metoda, która sprawia psu ból lub dyskomfort tylko pogłębia problem.
🔵 Spokojny i zdrowy sen! – w trakcie snu pies odpoczywa i przyswaja zdobyte informacje oraz umiejętności.

Pies, który osiąga sukcesy (zyskuje nowe umiejętności, jest za nie regularnie nagradzany), buduje swoją pewność siebie.💪😎 Jeśli do tego ma wsparcie u opiekuna, to w jego obecności będzie czuł się o wiele pewniej i swobodniej w trudnych sytuacjach – Was dwoje przeciwko światu 😎🥰 Wszystko to sprawia, że na bodźce, których się obawia, będzie reagował mniej lękliwie.
Pewność siebie psa jest szalenie ważna, ponieważ wpływa na jego zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na waszą relację.💁🐶
Pamiętajcie jednak wszystko z głową i małymi kroczkami, żeby nie zbombardować naszego psa wyzwaniami, bądź zbyt wysoko postawioną poprzeczką!💥

IGA KAMIŃSKA

TRENER I BEHAWIORYSTA

Kocham psy, odkąd tylko pamiętam, a praca ze zwierzętami była moim marzeniem z dzieciństwa. Dlatego już wiele lat temu zdecydowałam się zostać trenerką psów i psią behawiorystką. Pasja stała się moim sposobem na życie.