Motywacja

BEZ MOTYWACJI NIE MA CHĘCI DO DZIAŁANIA,
BEZ CHĘCI DO DZIAŁANIA NIE MA EFEKTÓW!!
Wydaje się proste? No niekoniecznie!
Motywacja, to siłą napędowa do słuchania opiekuna, do ćwiczeń, do wykonywania czynności lub jej zaprzestania itp.
Dlaczego pies coś robi?
👉 bo może
👉 bo chce
👉 bo tak się nauczył
👉 bo przynosi mu to korzyść, czy to w postaci smaczka czy ulgi
‼️Co ważne‼️ motywacja jest bardzo zależna od tego, jak bardzo atrakcyjny jest cel oraz od możliwości osiągnięcia danego celu.
Przekładając to na psi 🗣🐶 – kiedy pies znajduje się w miejscu, gdzie jest więcej rozproszeń, to są to dla niego trudniejsze warunki do pracy i nie jest mu łatwo skoncentrować się na człowieku i jego poleceniach, więc motywator napędzający go do działania powinien być ekstrastyczny😁
I tu przydaje się wiedzieć co Twojemu psu sprawia największą przyjemność, co go napędza🥳
Uwaga‼️ nie zawsze jest to to co nam się wydaje‼️ Uważnie obserwujcie swoje psy i czerpcie wiedzę z ich zachowań.
Jeśli pies nie lubi dotyku, a Ty serwujesz mu mizianko za każdym razem, pomimo tego, że odsuwa się i pokazuję, że to wcale nie jest ok, to zadziałasz odwrotnie do założenia! Twoje zachowanie będzie demotywujące, zamiast motywującego.
Jakie mamy motywacje do wyboru?
✅ na żarcie
✅ na zabawkę
✅ na kontakt z opiekunem
✅ na środowisko
Niby wszyscy o tym wiedzą, ale na co dzień nie pamiętacie, że jedzonko, bieganie z psem, węszenie czy wspólna zabawa, to świetny sposób na zmotywowanie psa do danej czynności.
Korzystaj z tego na co dzień, przy spokojnym wyjściu z domu, po przywołaniu na ogrodzie czy założeniu szelek. Zamiast przejść nad tym do porządku dziennego zrób z psem coś co uwielbia. Rzuć mu kilka smaczków do ryjka, przebiegnij z nim kawałek, albo pozwól mu wskoczyć na siebie i wygłaskaj.

IGA KAMIŃSKA

TRENER I BEHAWIORYSTA

Kocham psy, odkąd tylko pamiętam, a praca ze zwierzętami była moim marzeniem z dzieciństwa. Dlatego już wiele lat temu zdecydowałam się zostać trenerką psów i psią behawiorystką. Pasja stała się moim sposobem na życie.