Dobry trening można zepsuć w sekundzie!
Najczęściej niszczą go stres i presja.
Stres pojawia się, gdy pies nie do końca rozumie o co chodzi, szwankuje system motywacji lub nastąpiła zbyt duża ilość powtórzeń.
Presja natomiast wychodzi najczęściej z naszej strony, gdy upieramy się, żeby za wszelką cenę zakończyć trening sukcesem.
Pamiętajcie!!
Sukces nie jest konieczny, ważniejsze jest, żeby trening był efektywny!
Przesyt ćwiczeń blokuje procesy uczenia i efektywność tych komend w przyszłości.
Lepiej zakończyć trening z lekkim niedosytem, niż spalić efekt zbyt ambitnym podejściem do tematu treningu.
Jeśli tylko zobaczysz, że pies chce odejść, odwraca głowę lub węszy w około, zrób przerwę lub zakończ trening, zanim zaprzepaścisz to co już przepracowaliście!
Bardzo ważne jest to, aby pozwolić psu powiedzieć NIE i zakończyć ćwiczenie, gdy tego chce!
Jeżeli dasz mu możliwość powiedzieć NIE, w tym momencie, gdy tego potrzebuje, jest duża szansa, że za chwilę wróci.
Każdy z nas, zarówno człowiek jak i pies potrzebuje przerwy w trakcie treningu, żeby był on efektywny i przyjemny.
Wszystko zależy od zaangażowania zarówno psa jak i opiekuna! To jest podstawa dla optymalnych efektów!
Oto kilka rad, które doprowadzą Was do sukcesu
Przed treningiem zapamiętaj:
Jeśli źle się czujesz, masz zły humor lub jesteś zdenerwowany – zrezygnuj z treningu! Lepiej, jeśli uzyskanie zakładanego efektu zajmie Ci kilka dni dłużej, niż gdyby zły nastrój miałby zniszczyć Waszą pracę.
Jeśli pies prezentuje jakiekolwiek objawy zdenerwowania lub/i stresu (drapanie się, dyszenie, chodzenie, gryzienie się, ziewanie, przebieranie łapkami, niecierpliwi się itd.) – zrób przerwę lub zakończ trening.
Jeśli presja perfekcyjnego wykonania zadania będzie z Twojej strony zbyt duża, pies odmówi dalszej współpracy lub pogorszy się jej jakość i komfort psa, a także zaufanie do Ciebie.
Jeśli zdarzy się, że ktoś z Was popełni błąd – nic się nie stało. Zróbcie wtedy przerwę, odetchnijcie i wróć do treningu obniżając wymagania.
Jeżeli masz psa, który bardzo szybko się ekscytuje – chwal psa spokojnie i niezbyt głośno.
Zadbaj o komfort treningów – wykonuj je wtedy, gdy Ty i Twój pies jesteście przygotowani, a także wybierajcie czas i miejsce, które pozwoli Wam przeprowadzić trening w ciszy i spokoju.
Zadbaj o bezpieczeństwo treningów – ćwiczenia przeprowadzaj na powierzchni antypoślizgowej – dywanie, macie lub wykładzinie, a wyrzucając psu smaczki na ziemię staraj się nie rzucać ich w powietrze, tylko „turlać” nisko po ziemi po którymś boku psa.
Zanim rozpoczniesz trening upewnij się, że Twój pies ma zaspokojone swoje wszystkie potrzeby, zarówno fizjologiczne jak i emocjonalne.
W trakcie treningu:
Staraj się przeprowadzić ćwiczenie w taki sposób, aby pies kończył na sukcesie – to zmotywuje go do dalszej pracy i wzmocni jego pewność siebie. Czasami lepiej zakończyć pracę na lekkim niedosycie niż spalić efekt zbyt wysokimi oczekiwaniami.
Nie wymagaj od psa więcej niż jest w stanie zrobić – dostosuj założenia treningowe do jego możliwości, zamiast trzymać się ściśle planu szkolenia.
Nie podnoś głosu i nie karć psa za błędy! Jeśli pies je popełnił oznacza to, że kryteria (wymagania) są zbyt wysokie! Spróbuj je obniżyć i zastanów się, czy miejsce treningu jest sprzyjające ćwiczeniom.
Bardzo ważne jest, abyś przed nagrodzeniem psa wyraźnie wymówił hasło-klucz, czyli np.: „super” DOKŁADNIE w momencie, gdy pies prezentuje pożądane zachowanie, a NASTĘPNIE dopiero sięgał po nagrodę.
Nie wyprzedzaj hasła „super” nagrodą, ponieważ pies nie będzie rozumiał, za co ją otrzymał.
Jeżeli Twój pies bardzo ekscytuje się na widok jedzenia, spróbuj użyć do treningu jedzenie o mniejszej wartości dla psa, np. skrojone warzywa.