Spacerowa kultura

Każdy z nas lub przynajmniej większość 😉 potrafi się kulturalnie zachować w towarzystwie👥, ale coraz częściej dochodzę do wniosku, że kultura zachowania na psim spacerze kuleje, a właściwie leży i kwiczy🙊!

Pamiętajcie, nie każdy człowiek czy pies ma ochotę na kontakt z wami lub waszym psiakiem⛔!

Nawet jeśli twój pies jest słodziakiem, ludziolubem lub psiolubem, to nigdy nie wiecie, jak to jest z drugiej strony.

Być może ktoś zmaga się z ogromną psią fobią😱? A może pies i jego właściciel borykają się z problemami behawioralnymi🤯?

Dlatego uszanujmy pracę jaką wkładają w przepracowanie tego problemu i nie pozwalajmy naszemu psu podchodzić, jeśli nie zapytamy przechodnia lub opiekuna drugiego psa, czy może.

Pytanie, a właściwie jego forma też ma znaczenie! Jeżeli zapytacie, już spuszczając psa, to trochę mija się z celem🤦🏼‍♀️. Są też ludzie, którzy nie potrafią odmawiać🙅‍♀️.

Jeżeli jednak ktoś wam odmówi🙅‍♂️, zaakceptujcie to, uszanujcie i odejdźcie🚶‍♂️. Opiekun zna najlepiej swojego psa i jego możliwości❤️.

Największą moją zmorą w trakcie spacerów lub treningów są psi podbiegacze, szczególnie jeśli mam psa, który ma problem, bo nie potrafi w psio-psie kontakty.

Ważne‼️ Nie każdy człowiek lub pies musi lubić psy, albo konkretnie naszego psa❗

PSIORADY DOTYCZĄCE SPACEROWEJ KULTURY, które ułatwią nam wszystkim życie :

1. Mijajmy się z psami po łuku! Dla psów najście na wprost siebie jest sygnałem grożącym.

2. Psiarze, witajmy się z uśmiechem 🙂 Wasze psy złapią wasze emocje i będą do siebie bardziej pokojowo nastawione.

3. Nie przeszkadzajmy sobie. Jeżeli pies jest w trakcie treningu lub zabawy, może zareagować agresywnie na podbiegającego intruza, psiego czy ludzkiego.

4. Szanujmy przestrzeń osobistą człowieka czy psa. Najpierw zapytaj, czy psy mogą się przywitać. Nie każdy musi się zgodzić i ma do tego prawo.

5. Zabierz psa, gdy zachowuje się zbyt intensywnie, lub ktoś o to prosi. I nie bój się przeprosić za zachowanie swojego psa NASZ PIES TO NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

6. Nie spuszczaj psa, jeżeli nie macie przepracowanego SKUTECZNEGO PRZYWOŁANIA! Idealnym rozwiązaniem jest linka, która pozwoli mu swobodnie eksplorować, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo.

7. Sprzątaj po swoim psie!! Zagrzebywanie w liściach lub udawanie, że nic z Waszego psa nie wypadło, nie spowoduje, że TO magicznie zniknie!

8. Nie chodź z sunią z cieczką po uczęszczanych przez psiarzy miejscach, utrudni to spacer lub trening innym.

9. Nie futruj smaczkami innych psów , chyba, że właściciel się zgodzi lub wyraźnie poprosi.

10. NIE CMOKAJ, NIE GWIŻDŻ I NIE WOŁAJ OBCEGO PSA!! To wyjątkowo paskudny zwyczaj.

11. Naucz dzieci bezpiecznego kontaktu z psem, albo chociaż wytłumacz, że NIE BIEGNIE się do psa i nic wielkiego się nie stanie, jeżeli go nie pogłaszcze. Pies nie ma obowiązku lubić dzieci, ale waszym obowiązkiem jako rodzica, jest nauczyć je bezpiecznego obcowania z psem.

12. Pies to nie jest dobro narodowe, nie służy do zaspokajania chęci pogłaskania obcych osób! Pamiętajcie, że psu może nie spodobać się wasz dotyk, albo pozycja waszego ciała względem niego i może zareagować odpalając opcje „walcz”, a wtedy już nie będzie słodko i śmiesznie.

13. Uszanuj żółtą smycz/wstążkę! Pies z żółtą smyczą/wstążką, to pies , który potrzebuje przestrzeni i nie powinniśmy do niego podchodzić.

Kochani, będąc świadomymi opiekunami, bo przecież Psiogadanki czytujecie regularnie 😉 błagam Was szerzmy SPACEROWĄ KULTURĘ 🐶‼️

#spacerowakultura

IGA KAMIŃSKA

TRENER I BEHAWIORYSTA

Kocham psy, odkąd tylko pamiętam, a praca ze zwierzętami była moim marzeniem z dzieciństwa. Dlatego już wiele lat temu zdecydowałam się zostać trenerką psów i psią behawiorystką. Pasja stała się moim sposobem na życie.